Terapia Par

Terapia par metodą IFIO/IFS, z wykorzystaniem podejścia Gottman Institute

W terapii par aktualnie pracuję głównie metodą IFIO, będącej odmianą terapii IFS, wykorzystywanej w pracy z parami. Oryginalnie rozpoczynałam od znanego i opartego na dekadach badań nad relacjami podejścia Gottman Institute. Podstawą w tym podejściu jest solidna diagnoza oraz zarys planu terapii. Para decyduje wtedy o tym, czy na taki plan wspólnej pracy chce się umówić i płynnie przechodzimy do tzw. kontraktu psychologicznego. Na etapie diagnozy pracuję systemem gottmanowskim, ponieważ jest to zbadane, sprawdzone podejście, bazujące na solidnej początkowej diagnostyce oraz przetestowanym modelu budowania skutecznych relacji.

Narzędzia Gottmanow bywają czasem jednak „zbyt techniczne” i nie rozwiązują najgłębszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań w relacji. Dlatego na dalszym etapie pracuję technikami terapii IFIO/IFS, które dają znacznie lepsze i trwalsze efekty i bardziej odnoszą się do indywidualnego doświadczenia konkretnej pary.

Obejrzyjcie nagranie, aby dowiedzieć się więcej i poznać mnie osoboście – opowiadam w nim jak pracuję, aby para miała szanse na znalezienie drogi do siebie lub gotowości do podjęcia decyzji dobrych dla tworzących ją jednostek, w szacunku, zrozumieniu i w bezpieczny sposób.

Pierwsza wizyta / pierwsze wizyty pary.

Pierwsza wizyta pary trwa zwykle 60-90 min, ponieważ jest to wstępna sesja diagnostyczna. W trakcie łącznie 3-4 kolejnych spotkań ma miejsce dogłębna diagnoza oparta o szczegółowy, ustrukturyzowany wywiad z parą, wywiady indywidualne z każdym z partnerów osobno, zestaw kwestionariuszy on-line dotyczących stanu relacji oraz proponowane jest rozpoznanie terapeuty, omawiane z parą w postaci ramowego planu terapii.

Kontrakt psychologiczny

Kontrakt w przypadku terapii par zawiązuje się przy decyzji o wejście w proces terapii, często po etapie diagnozy i przedstawienia przeze mnie planu terapii. Omawiam wtedy z Klientami częstotliwość sesji (preferowane są sesje cotygodniowe), płatność za sesje, zasady odwoływania sesji, bardzo wstępnie ramowy czasokres. Ponieważ terapia par wymaga podobnego zaangażowania obu stron w wejście w ten proces, dokładnie badamy motywację do wspólnej pracy.

Inwestycja czasowa w terapię jest trudna do przewidzenia, ponieważ zależy od skali i złożoności wyzwań.

Gdzie przyjmuję?

Moja oferta to terapia on-line oraz terapia Poznań, czyli spotkania stacjonarnie, przy ul. Kochanowskiego 17 lok. 3, w odległości 5 min spacerem od ronda Kaponiera.


Zainteresowane pary proszę o kontakt telefoniczny lub zapisy przez Znany Lekarz. W przypadku trudności w dodzwonieniu się, proszę o pozostawieniu sms-a z informacją.

Komentowanie jest wyłączone.