Energia JA

Daj się zaprosić w niezwykły świat Internal Family System. To metoda terapii, ale i droga życia. Polega w wielkim skrócie na odkryciu, aktywowaniu i korzystaniu w swoim życiu tzw. Energii JA, czyli takiego kawałka naszej indywidualnej świadomości (ang. Self), który jest niezniszczalny, zasobny i ma właściwości samoleczenia. Choć w kontekście terapeutycznym początkowo uczymy się odkrywania tej energii przy pomocy terapeutki i na sesjach.

Podejście IFS stworzył amerykański psycholog systemowy Dick Schwartz, który pracując z klientami zauważył, że często opisywali oni swój wewnętrzny świat i swoje przeżycia używając języka wewnętrznych części, mówiąc przykładowo „część mnie uwielbia tę dziewczynę za jej humor, intelekt i osiągnięcia, ale inna część wkurza się i ma ochotę wykrzyczeć prosto w twarz, jaką jest egoistką jak chodzi o miłość do mnie”. Dick zaczął się interesować tym zjawiskiem, początkowo zachęcając klientów do rozmów z tymi częściami. Z czasem okazało się, że te części, czy aspekty naszej osobowości, można pogrupować w pewne kategorie, zależne od tego jakim celom służą oraz, że jest coś jeszcze, ukrytego głęboko pod nimi. Tym czymś okazała się Energia JA.

W poniższym nagraniu opowiadam o tym podejściu i przybliżam poszczególne grupy części, czyli Menedżerów (tu: Strażników i Strażaków) oraz Wygnańców. Mówię też więcej o niezwykłych właściwościach Energii JA. Zapraszam do posłuchania.

W trakcie terapii, kiedy Klient pojawia się z tematem, który jest aktualnie trudny w jego życiu, po zawarciu kontraktu zaczynamy od razu od sprawdzenia, jakie części grają pierwsze skrzypce w tym temacie. Omawiając trudność dość szybko zauważamy, że mamy do niej jakiś stosunek. A potem jeszcze jakiś. I jeszcze inny. To są właśnie te aspekty nas i to one mają określone powody, aby zachowywać się, myśleć, czuć często bardzo różnie w tej samej sprawie. Jedne części nas mogą chcieć coś zrobić, inne panicznie się tego boja.

Terapia polega na poznawaniu tych części, dzięki czemu zyskujemy o wiele większą samoświadomość, zrozumienie wielu zjawisk, swojej historii oraz tego, dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy. Umożliwia pojęcie, zobaczenie tego z zupełnie nowej perspektywy. W procesie tym jednocześnie coraz mocniej wyłania się i konstytuuje nasza Energia JA, która – można by rzec – staje się opiekunem naszego wewnętrznego świata w taki sposób, że i w zewnętrznym zaczynamy dostrzegać i uruchamiać nowe możliwości i nowe zachowania. Często robimy rzeczy, które wcześniej były niemożliwe czy bardzo trudne. Realnie zmieniamy się i sięgamy po nowe rozwiązania.

Jak to się dzieje? Kiedy nasze części „zrzucają swoje ciężary”, czyli nieefektywne strategie mające na celu chronienie nas lub zabieganie o coś dla nas ważnego – zyskują nową energię i nową sprawczość.  Wredny Cynik może stać się teraz strażnikiem zdrowego rozsądku i chronić nas przed wkręcaniem nas w nieoptymalne sytuacje. A nałogowy Zjadacz Smutku może przeistoczyć się w Mistrza Zdrowego Jedzenia. Nasze „odciążone” części mogą i lubią robić wreszcie różne fajne rzeczy!

W gabinecie lub na sesjach on-line Energia JA terapeutki i Klienta/ki pozwala przeprowadzić procesy uzdrowienia, które mają charakter odblokowania zamrożonej energii w różnych wydarzeniach w przeszłości. Mogą to być wydarzenia traumatyczne, kiedy wydarzyła się jakaś znacząca krzywda. Często są to również „pomniejsze” wydarzenia, które miały charakter traumatyczny, z uwagi na nieotrzymanie od otoczenia ważnych rzeczy, niezbędnych do rozwoju zdrowego poczucia wartości, własnych talentów i korzystania z optimum swoim możliwości.

Komentowanie jest wyłączone.